W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób pracuje zdalnie i spędza większość czasu przed komputerem, zadbanie o zdrowie kręgosłupa jest niezwykle ważne. Warto wiedzieć, że proste ćwiczenia mogą pomóc utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji. Poniżej przedstawiamy 10 łatwych ćwiczeń, które można wykonywać w domu.

  1. Skręty tułowia – stojąc w rozkroku, obróć tułów w lewo i prawo, trzymając ręce złączone na karku. Wykonaj 10 powtórzeń.
  2. Skłony w bok – stojąc prosto, pochyl się w bok, trzymając jedną rękę na biodrze, drugą w górze. Wykonaj 10 powtórzeń z każdej strony.
  3. Plank – połóż się na brzuchu, oprzyj się na przedramionach i palcach stóp, utrzymaj pozycję przez 30 sekund.
  4. Mostek – leżąc na plecach, ugnij nogi w kolanach i oprzyj stopy na podłodze. Podnoś biodra do góry, trzymając pozycję przez 10 sekund.
  5. Przysiady – stojąc prosto, ugnij nogi w kolanach, schodząc jak najniżej. Powtórz 10 razy.
  6. Unoszenie nóg – leżąc na brzuchu, podnieś jednocześnie nogi i głowę, trzymając pozycję przez 10 sekund.
  7. Pompki na kolanach – opierając się na kolanach, wykonaj 10 pompek.
  8. Skręty kręgosłupa – siedząc na krześle, obróć tułów w lewo i prawo, trzymając ręce złączone na karku. Wykonaj 10 powtórzeń.
  9. Przeciąganie się – wstań i unieś ręce w górę, przeciągając się jak najwyżej. Trzymaj pozycję przez 10 sekund.
  10. Klasyczne brzuszki – leżąc na plecach, podnieś głowę i ramiona i wykonaj 10 brzuszków.

Pamiętaj, że regularne wykonywanie tych prostych ćwiczeń może pomóc w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultuj się ze swoim lekarzem.